Látó
Szépirodalmi folyóirat

    folyóiratok   » Látó - szépirodalmi folyóirat
  szerzők a b c d e f g h i j k l m n o p r s t u v w z  
  keresés á é í ó ö ő ú ü ű ă â î ş ţ
  összes lapszám » 1994. április, V. évfolyam, 4. szám »
 


| észrevételeim
   vannak


| kinyomtatom

| könyvjelzőzöm


 
 



 
 
Jánosházy György

Jánosházy György
Cicomátlan Hispánia
Egy véletlennek köszönhetem, hogy az elmúlt nyáron kezdtek könyveket küldeni nekem olyan katalán írók, akikkel soha semmi kapcsolatom nem volt addig, legtöbbjükről – jellemző kulturális információcserénk ázsiai elmaradottságára! – őszintén szólva nem is hallottam, noha, amint nyomban kiderült, Világirodalmi Lexikonunk is számottevő szerzőkként tartja számon őket.
A kapott könyvek között Víctor Mora kevéssel előbb megjelent, új regénye tűnt első pillantásra a legérdekesebbnek. Talán azért is, mert róla mar tudtam egyet-mást: Barcelonai platánok című regénye megjelent magyarul (1977), sőt még előbb románul (1969) is – francia eredetiből készült fordításban. Mert az író – különösen a Franco-díktatúra éveiben – felváltva élt Barcelonában, Andorrában, Franciaországban, felváltva írt – spanyolul és katalánul – regényt, novellát, újságot... és képregényt. Igen, első sikerét az óta is sokszor újranyomott El capitán Trueno (Mennydörgés kapitány, 1956) című képregényével aratta – a legfrissebbet ezzel az új regénnyel, amely márciustól májusig (!) három kiadásban került „piacra”.
Már a kötet címe is megragadó: La dona dels ulls de pluja (Az esőszemű asszony). Ez a költői metafora egy vers megírására ösztönzött, és alighanem ez volt a fő oka annak, hogy a magam számára is meglepően gyorsan végigolvastam a könyvet, nyelvi nehézségeim ellenére – a katalán nyelvben ugyanis, amely mintegy magától ragadt rám romanisztikai tanulmányaim során, nem érzem magam egészen otthon.
A regény egyébként korántsem olyan költői, mint a címe – de az olvasó figyelmét annál inkább leköti. A zolai naturalizmus, a Dos Passos-i montázs technika és az olasz neorealizmus eszköztára mozgósul benne napjaink (1991) hispán – közelebbről: katalán – életének bemutatására. Egy nyolc évvel korábbi gaztett kapcsán összesodródott és most egy zsarolási kísérlet folytán ismét egymás közelébe került sorsok tükrében ismerjük meg a katalán polgárság külső és belső alakulásának irányát és problémáit. A hétköznapok cicomátlan, nyers nyelvén szól erről a társadalomról a szerző, ábrázolásmódja is keresetlenül, néha drasztikusan nyers (amikor például két ízben is naturalista aprólékossággal írja le egy „vasárnapi erőszaktevő” támadását), de élesen megrajzolt alakjaival eleven életet teremt, és az amerikai típusú kalandfilmen nevelkedett cselekménybonyolítása izgalmas, jó lektűrré avatja a háromszáz oldalas könyvet.
De a mi számunkra más valami ad a regénynek igazi vonzóerőt: az a kísérteties hasonlóság, amely a diktatúra bukása után a fejlett tőkés országok piacgazdasága felé vezető úton csetlő-botló Spanyolország és Románia társadalmi-gazdasági kínjai között mutatkozik: a káosz, bizonytalanság, eszménytelenség, harácsolás. És mögöttük a visszarendezés bajnokainak manipulációi. És a tetejébe – nyíltan vagy leplezetten – a nemzetiségi probléma: cigánykérdés, katalán autonómia.
A könyv legérdekesebb része – „itt és most” – az a Dos Passos-trilógia „híradóira” emlékeztető, de fejezetnyi rádióhír-kollázs, amelybe a hallgató hosszabb-rövidebb asszociációi ékelődnek; e rész felfokozott gondolati-érzelmi feszültsége azonban elsősorban a spanyol és katalán nyelvű mondatok/ mondattöredékek egymásba folyó váltakozásából adódik (a katalán átlagolvasónak ez nyilván nem jelent nehézséget), amit magyar fordítás semmiképpen sem érzékeltethet. Álljon hát itt ízelítőül a regény 10. fejezetének eleje: egy írói gyorsfénykép a hispán világ mai arcáról.

kapcsolódók
  » Látó szépirodalmi folyóirat honlapja
 
további folyóiratok

» Altera
» Altera
» Átalvetõ
» Bázis
» Ellenpontok
» Erdélyi Fiatalok
» Erdélyi Gyopár
» Erdélyi Irodalmi Szemle
» Erdélyi Magyar Hírügynökség Jelentései 1983–1989
» Erdélyi Magyarság
» Erdélyi Mûvészet
» Erdélyi Múzeum
» Erdélyi Társadalom
» Erdélyi Tudósítások
» Glasul Minoritãților
» Glasul Minoritãților
» Hátország
» Helikon
» Hid
» Hitel
» Kellék
» Korunk
» Közgazdász Fórum
» L.k.k.t.
» Látó
» Magyar Kisebbség
» Provincia
» Romániai Magyar Jogtudományi Közlöny
» Székely Füzetek
» Székely Közélet 1928-1937
» Székelyföld
» Székelység 1905-1915
» Székelység 1931-1944
» Új Kelet

 
   

(c) Erdélyi Magyar Adatbank 1999-2024
Impresszum | Médiaajánlat | Adatvédelmi záradék